Διακοσμητική εικόνα

Έκθεση εσωτερικής αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου του 5ου ΓΕΛ Αιγάλεω για το σχολικό

Το 5o Γενικό Λύκειο Αιγάλεω στεγάζεται σε ένα διώροφο κτίσμα με ευμεγέθη προαύλιο χώρο.Περιλαμβάνει 14αίθουσες διδασκαλίας (εκ των οποίων οι δύο είναι σε λυόμενο αυτόνομο κτήριο στο ισόγειο), 1 βιβλιοθήκη, 1εργαστήριο Πληροφορικής, 2 Φυσικών Επιστημών, 1 Τεχνολογίας, αμφιθέατρο πολλαπλών χρήσεων. Η σχολικήμονάδα έχει καλούς σχολικούς χώρους (αίθουσες, γραφεία, εργαστήρια, βιβλιοθήκη) αλλά υπολείπεται σε υλικοτεχνική υποδομή (σύνδεση Internet σε κάθε αίθουσα, προβολικά σε κάθε αίθουσα). Διαθέτει δύο γήπεδα μπάσκετ ένα εκ των οποίων χρησιμοποιείται και ως γήπεδο βόλεϋ.

Στο σχολείο κατά τη σχολική χρονιά 2021-22 φοιτούσαν 208 μαθητές και υπηρετούσαν 16 μόνιμοι
εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων με οργανική, 3 μόνιμοι εκπαιδευτικοί με μερική διάθεση, 6 αναπληρωτέςκαθώς και τρεις αναπληρωτές ΕΣΠΑ ειδικής αγωγής για την υλοποίηση προγράμματος,παράλληλης στήριξης. Φέτος τοποθετήθηκε για πρώτη φορά στο σχολείο μας σχολική ψυχολόγος,. Απασχολούνταν επίσης 1καθαρίστρια αορίστου χρόνου.Περιοδικά εμφανίζονται προβλήματα λόγω της παλαιότητας του κτηρίου. Σημαντικότερο παραμένει διαχρονικάτο θέμα της φύλαξης του σχολείου, όπου λόγω της γειτνίασής του με το άλσος Μπαρουτάδικο χρησιμοποιούνται οι χώροι του τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα, έχοντας ως αποτέλεσμα πλήθος φθορών.

Μοιραστείτε το!

Στα παρακάτω κοινωνικά δίκτυα