Δελτίο Τύπου « Κατανοώ το λόγο της ποίησης – Αποκτώ το δικό μου λόγο για τη ζωή».

5Ο ΛΥΚΕΙΟ ΑΙΓΑΛΕΩ—ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS PLUS

Την Τρίτη 21-04-2015 , στις 12.00 στο αμφιθέατρο του 5ου Γενικού Λυκείου Αιγάλεω οργανώθηκε εκδήλωση – συζήτηση με θέμα :

« Κατανοώ το λόγο της ποίησης – Αποκτώ το δικό μου λόγο για τη ζωή».

H εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την ευθύνη του Διευθυντή του 5ου Γενικού Λυκείου , Μαύρου Ιωάννη και των  καθηγητών Γκοτσόπουλου  Παναγιώτη, Καραβότα Μαρίνας, Μαρίνη Αλεξάνδρας, Μορομάλου Ιωάννας, Πολυζώη Γρηγορίτσας και Χολέβα Βασιλικής που υλοποιούν το ευρωπαϊκό πρόγραμμα “Εγγραμματισμός: Ικανότητα ζωής” και στο πλαίσιο της πραγματοποίησης  καινοτόμων εκπαιδευτικών πρωτοβουλιών για την εμπέδωση και διάχυση του εγγραμματισμού.

Στην εκδήλωση προσκλήθηκαν και συμμετείχαν οι λογοτέχνες-ποιητές:

Καραγεωργίου Τασούλα, Μηλιώτης Παναγιώτης  & Μπλάνας Γεώργιος και την παρακολούθησαν μαθητές της Α’και Β΄ Λυκείου που εξέφρασαν ενδιαφέρον να συνομιλήσουν με τους λογοτέχνες καθώς και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 5ου Γενικού Λυκείου, Κος Παπαευσταθίου Αθανάσιος.

Οι ποιητές δέχθηκαν ερωτήσεις από τους μαθητές σχετικά με τη δυνατότητα πολλαπλών αναγνώσεων των ποιημάτων, την απήχηση της ποίησης στην κοινωνία, τη βιωματικότητα  και την υποκειμενικότητα του ποιητικού λόγου, τη διαδικασία αναγνώρισης ενός ποιητή και του έργου του, τους τρόπους διδασκαλίας και αξιολόγησης της ποίησης στην εκπαίδευση.

Η εκτίμηση όλων των παρευρισκομένων μετά τη δίωρη συζήτηση ήταν ότι η επικοινωνία με τους λογοτέχνες είναι ανάγκη να συνεχιστεί και με νέες πρωτοβουλίες που θα δώσουν την ευκαιρία στους μαθητές να επικοινωνήσουν τις ανησυχίες τους, τον προβληματισμό τους, τις σκέψεις τους  αλλά και τον δικό τους ποιητικό δημιουργικό λόγο.

Πρόσκληση στην εκδήλωση της ποίησης

Φωτογραφίες απο την εκδήλωση με άξονα την ποίηση

Μοιραστείτε το!

Στα παρακάτω κοινωνικά δίκτυα