Διακοσμητική εικόνα

Στοιχεία 5ου ΓΕΛ

Το  5o Γενικό  Λύκειο Αιγάλεω κατασκευάστηκε το 1985. Λειτούργησε για πρώτη φορά το σχολικό έτος 1985-1986. Μέχρι και τη φετινή σχολική χρονιά έχουν φοιτήσει σε αυτό 5.414 μαθητές.

Στεγάζεται σε ένα διώροφο κτίσμα με ευμεγέθη προαύλιο χώρο το οποίο βρίσκεται ενσωματωμένο στο άλσος Μπαρουτάδικο, μέσα σε ιδιαίτερου κάλλους φυσικό περιβάλλον. Περιλαμβάνει δεκατέσσερεις (14)  αίθουσες διδασκαλίας (εκ των οποίων οι τρεις είναι σε λυόμενο αυτόνομο κτήριο στο ισόγειο), μία βιβλιοθήκη, ένα εργαστήριο Πληροφορικής, δύο εργαστήρια Φυσικών Επιστημών, ένα εργαστήριο Τεχνολογίας, μία αίθουσα προβολών και αμφιθέατρο πολλαπλών χρήσεων.

Διαθέτει δύο γήπεδα μπάσκετ  ένα εκ των οποίων χρησιμοποιείται και ως γήπεδο βόλεϋ.

Μοιραστείτε το!

Στα παρακάτω κοινωνικά δίκτυα